wtorek, 2 lipca 2013

"Treningi z mistrzami"

Tytuł: "Treningi z mistrzami" 
Opracowanie: Jo Weeks 
Wydawnictwo: Akademia Jeździecka 
Ilość stron: 153 
Ocena: 10/10 
Cena: 78,75

           Zapewne wielu z Was niejednokrotnie miewało różne przeszkody podczas treningów ze swoim wierzchowcem. Czy nie było tak, że czasami natrafialiście na problemy, których nie byliście wstanie sami pokonać? Chwile niemocy, zwątpienia, a nawet złość- uczucia towarzyszące niepowodzeniom… W takich momentach chciałoby się móc spotkać z światowej klasy trenerem, który nakierowałby nas na właściwą drogę i podarowałby nam kilka złotych porad. Jednak dla większości z nas koniarzy takie spotkania są niestety nieosiągalne, ponieważ nie posiadamy odpowiednich kontaktów z tak wybitnymi jeźdźcami i po prostu nie stać nas na to.
           Jo Weeks wyszła naprzeciw naszym oczekiwaniom i opracowała książkę, która dla wielu czytelników będzie prawdopodobnie najbliższym, osobistym spotkaniem z ulubionym trenerem, na jakie mogą obecnie liczyć. Być może „Treningi z mistrzami” staną się początkiem nowego, lepszego rozdziału w życiu Waszym i Waszych koni. Książka ta zawiera ogromną ilość wskazówek i porad, które bez wątpienia przydadzą się każdemu wielbicielowi jeździectwa, niezależnie od jego indywidualnych celów i oczekiwań.
Poradnik ten został podzielony na trzy zasadnicze części. Pierwsza z nich zatytułowana „NASI MISTRZOWIE” stanowi omówienie przez znanych jeźdźców i trenerów kilku najważniejszych figur ujeżdżeniowych. Dzielą się oni swoimi spostrzeżeniami, technikami, jakie udało im się wypracować poprzez lata praktyki oraz radzą, w jaki sposób pokonywać napotykane na naszej drodze trudności. Druga część książki to „LEKCJA Z MISTRZEM”. Opisane zostały w niej jazdy poprowadzone dla grupy zwykłych jeźdźców przez najwybitniejszych trenerów. Zwracają oni uwagę na błędy popełniane przez swoich uczniów, a następnie korygują je. Problemy na których koncentrują się trenerzy są zapewne dobrze znane niejednemu jeźdźcowi. Ten rozdział  dostarczy Wam również wielu pomysłów na poszukiwanie nowych form współpracy ze swoim koniem. Z ostatniej części książki zatytułowanej „POD OKIEM SĘDZIÓW” dowiemy się m.in. w jaki sposób możemy lepiej oceniać własne umiejętności oraz zmierzyć się z naszymi lękami i słabościami. W tym rozdziale znajdziemy także opisy przebiegu specjalnie zaaranżowanych zawodów ujeżdżeniowych, podczas których kilku jeźdźców wykonuje przykładowe programy, oceniane przez prawdziwych sędziów. Następnie pod okiem mistrzów jeździectwa zawodnicy doskonalą swoją technikę. Skuteczność sesji szkoleniowej oceniania jest podczas drugiego przejazdu każdej pary.
„Treningi z mistrzami” to jedna z lepszych książek o tematyce jeździeckiej jaką do tej pory czytałem. Już sam fakt, że stanowi ona zapis lekcji z dziesięcioma czołowymi trenerami współczesnego jeździectwa świadczy o randze tej książki. Poradnik ten umożliwi nam „spotkanie się” z osobistościami jeździeckimi takimi jak Nicky Berret, Christopher Bartle, Richard Davison, Emile Faurie, Judy Harvey, Carl Hester, Lee Pearson, Tina Sederholm, Amy Stovold oraz Perry Wood.
Pozycję tę czyta się lekko i przyjemnie. Wszystko jest zrozumiałe, nawet dla początkujących koniarzy. Poradnik ten potrafi wciągnąć nas na długie godziny, podczas których zagłębimy się w tajniki jeździectwa. Książka ta to istna skarbnica wiedzy, pełna złotych porad i bezcennych wskazówek. „Treningi z mistrzami” to bez wątpienia dzieło warte większej uwagi.
Setki specjalnie zrobionych na potrzeby tego poradnika, starannie wyselekcjonowanych i idealne dopasowanych do omawianej sytuacji fotografii sprawiają, że łatwiej jest nam to wszystko sobie wyobrazić. Dzięki nim dokładnie wiemy np. jak powinniśmy zareagować pomocami, aby koń wykonał tę czynność, o którą go prosimy czy też czego nie możemy robić jadąc na koniu. Zdjęcia są wszędzie- stanowi to duży plus dla książki. Staje się ona przez to również bardziej zachęcają dla czytelnika. Przyciąga go wizualnie. 
Jeśli nie radzicie sobie z elementami takimi jak np. ustępowanie od łydki, trawers, renwers, ciągi to sięgnijcie po „Treningi z mistrzami”. Jeśli macie problem z elastycznością konia, jego płochliwością, zagalopowaniem na prawidłową nogę, łącznością z wierzchowcem, rozluźnieniem, równowagą, przepuszczalnością czy np. prawidłową pracą grzbietu konia to sięgnijcie po „Treningi z mistrzami”. Jeśli czasami brakuje wam odwagi, chcecie poznać tajniki półparady czy też dowiedzieć się jak pobudzić do pracy leniwego wierzchowca to sięgnijcie po „Treningi z mistrzami”. Jeśli macie… jakikolwiek problem podczas treningów z Waszym czterokopytnym przyjacielem to po prostu sięgnijcie po tę książkę. Na pewno się nie zawiedziecie.


 Książkę otrzymałem dzięki uprzejmości wydawnictwa Akademia Jeździecka  

2 komentarze:

  1. Masz bardzo fajny styl i lekkość pisania. Widać to po recenzji, świetnie napisane ;)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli już tu jesteś, to zostaw po sobie ślad :)