sobota, 23 lipca 2011

"Jutro 2. W pułapce nocy"

Tytuł: "Jutro 2. W pułapce nocy"
Autor: John Marsden
Wydawnictwo: Znak literanova
Ilość stron: 272
Ocena: 10/10
Cena: 31,90
 
John Marsden rozpoczął swoją przygodę z pisarstwem, ponieważ uczniowie w prestiżowej szkole, w której pracował, nie chcieli czytać. Jego debiut „So much to tell you”(Tak wiele do powiedzenia) powstał w zaledwie trzy tygodnie, ale natychmiast trafił na listy bestsellerów.
Po pierwszym sukcesie Marsden przez kilka lat łączył karierę pisarską z pracą pedagoga. Później zrezygnował z pracy w szkole, ale nie z pracy z młodzieżą - organizował warsztaty pisarskie, w których brali udział także młodzi ludzie z Turcji czy Indonezji. Sukces tych warsztatów zainspirował go do założenia w 2006 roku szkoły, w której nie tylko pełni funkcję dyrektora, ale też prowadzi lekcje.

" "Jutro" zadaje kłam przesądom, jakoby bestseller miał być opartą na schematach banalną historią.[…] To trochę thriller, trochę sensacja- czyta się doskonale bez względu na wiek. Nic dziwnego, że powieść "Jutro" stała się bestsellerem".

„Jutro 2. W pułapce nocy” to drugi tom niesamowitej serii pt. „Jutro”. W tej części poznajemy dalsze losy Ellie i jej przyjaciół, którym jako jednym z nielicznych udało się umknąć przed wrogim najeźdźcą. Schronienie odnaleźli w trudno dostępnej kotlinie przez miejscowych zwanej „Piekłem”. Próbują tam stworzyć nowy- swój własny świat. Jednak pewnego razu, po udanej akcji wysadzenia mostu jedna z dziewczyn- Corrie zostaje postrzelona. Kevin postanawia jej za wszelką cenę pomóc i udaje się z nią do szpitala - prosto w „paszczę” wroga.
Po pewnym czasie pozostała szóstka przyjaciół podejmuje decyzję mającą na celu uwolnienie Kevina i Corrie z rąk agresora. W trakcie akcji, którą przeprowadzają dowiadują się, że chłopak został pojmany i znajduje się na terenie wystawowym miasta, a dziewczyna natomiast do tej pory nie odzyskała przytomności i leży w szpitalu. Czy uda im się uratować przyjaciół? Jak potoczą się dalsze losy grupki młodzieńców? Kogo jeszcze spotkają na swojej drodze?

„Możemy być tacy jak patyk… dać się złamać, wyrzucić i utopić w strumieniu, albo możemy wejść do wody i zmienić jej bieg, wyrzucić kamienie, zlikwidować wiry.”

Czytając tę książkę byłem wielce zachwycony geniuszem autora. Ta powieść potrafi wciągnąć na długie godziny. Akcja toczy się bardzo szybko i nie pozwala nam ani na moment oderwać się od książki. John Marsden posługuje się łatwym w odbiorze językiem, który czyta się z niezwykłą lekkością i przyjemnością.
Tak, jak i w poprzedniej części narratorem jest Ellie. Opisuje ona wszystko ze swojego punktu widzenia- odczucia, wydarzenia, sylwetki postaci. Pozwala to nam w lepszy sposób odebrać treść utworu.
Bohaterowie są bardzo realistyczni. Pod wpływem zdarzeń, które przeżywają przechodzą wewnętrzną przemianę. Nie są już tymi samymi ludźmi, jakimi byli przed inwazją. Teraz wydorośleli i stali się odpowiedzialni za swe czyny. Wiedzą, że muszą być twardzi i odważni, bo ich pomocy potrzebują inni. Coraz częściej stają twarzą w twarz ze śmiercią… zabijają- choć nie chcą… chcą tylko odzyskać to co stracili.
         „Jutro 2. W pułapce nocy” posiada wiele wartości. Pokazuje nam między innymi, że powinniśmy nauczyć się przezwyciężać swoje słabości i się nie poddawać. Nawet w obliczu największej katastrofy nie możemy zatracić człowieczeństwa.
         Książkę tę polecam zarówno tym, którzy byli zachwyceni pierwszą częścią sagi oraz tym, którzy słyszą o niej pierwszy raz . Jest to jedna z tych powieści, które na długo pozostają w naszej pamięci i wywołują w nas całą masę uczuć.

Książkę otrzymałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak 


17 komentarzy:

 1. Podpisuję się:). Książka świetna i warta przeczytania. Już nie mogę doczekać się kolejnej części:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Po pierwsze - fajnie, że przybliżyłeś nam autora - mało osób tak robi ;-/
  Po drugie - świetne są te cytaty wplątane w recenzję.
  Po trzecie - muszę mieć tą ksiażkę! No po prostu muszę!
  Po czwarte - jak udało ci się nawiązać współpracę ze znakiem?

  OdpowiedzUsuń
 3. Cholernie niecierpliwie czekam, żeby w końcu ją przeczytać. A recenzja tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że nie zmarnuję czasu.
  Pozdrawiam.:)

  OdpowiedzUsuń
 4. PS. Podpisuję się pod ostatnim pytaniem Matta.

  OdpowiedzUsuń
 5. Napisałem chyba na połowę adresów mailowych podanych na ich stronie, a odpowiedzieli mi tylko z jednego: pr@znak.com.pl
  Trochę się naczekałem za odpowiedzią, ale było warto.
  Gorąco polecam!:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mają okropny bałagan w tych mailach i nie mogłam się połapać.
  Dzięki. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wszyscy umieszczają recenzje "Jutra...", a ja czekam i czekam na swoją kolej w bibliotece ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Eh, chcę przeczytać od dawna i na razie jakoś nie mam skąd wziąć pierwszej części... Ale zapowiada się smakowicie, fajnie, że ma aż tyle tomów.

  OdpowiedzUsuń
 9. Od dawna mam ochotę na tą ksiazke

  OdpowiedzUsuń
 10. Oo widzę, że Tobie też się spodobała :D "Jutro" rządzi.

  OdpowiedzUsuń
 11. Szczerze powiedziawszy, okładka mnie zachwyciła. Przywodzi na myśl horror, choć z twojego opisu wynika, iż nie jest nim do końca. Z pewnością przeczytam, jednak najpierw poszukam pierwszej części, którą chyba widziałam w empiku.

  Pozdrawiam,
  Darcy.

  OdpowiedzUsuń
 12. Pierwszy tom wywarł na mnie duże wrażenie więc ten też z czasem przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. recenzja kusi ;) ale ja niestety nie przeczytam, bo pierwszej części nie dokończyłam ;}

  OdpowiedzUsuń
 14. Kolejna pozytywna recenzja, a ja nawet pierwszej części nie mam za sobą.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja dostałem odpowiedź od znaka już następnego dnia. Poprosiłem właśnie o serię "Jutro" i dostanę je! Ale się cieszę! Recenzje oczywiście na moim blogu ;-D

  OdpowiedzUsuń
 16. Wszyscy zachęcają a portfel pusty ;(

  OdpowiedzUsuń
 17. Właśnie się za to zabieram :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli już tu jesteś, to zostaw po sobie ślad :)