czwartek, 14 lipca 2011

"Szósta era"

Tytuł: "Szósta era"
Autor: Robert Cichowlas 
Wydawnictwo: Replika
Ilość stron: 260
Ocena: 9,5/10
Cena: 29,90

Robert Cichowlas to pisarz, redaktor i publicysta. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Publikował w prasie, Internecie oraz w antologiach. W roku 2009 podjął współpracę z Jackiem M. Rostockim, w efekcie czego powstała antologia „Sępy”, natomiast w 2010 roku zaczął pisać do spółki z Kazimierzem Kyrczem- ich ostatnie dzieła to powieści: „Koszmar na miarę” i „Efemeryda”, które zyskały w oczach czytelników spore uznanie. W przygotowaniu znajdują się kolejne książki. Jego najnowsze dzieło nosi tytuł „Szósta era”.
         Poznań- wydawałoby się, że to zwykłe Polskie miasto, niczym nie wyróżniające się spośród wielu innych. Jednak tyko do pewnego czasu…
         Dawid Galiński jest nauczycielem biologii w jednym z poznańskich liceów. Pewnego razu na jego lekcji zaczynają dziać się zaskakujące rzeczy. Jeden z uczniów wyrwany do odpowiedzi dziwnie się zachowuje. Jego oczy stają się czerwone, z dłoni wolno spływają stróżki krwi, a on sam zaczyna recytować słowa pradawnej azteckiej pieśni.

„Choć w jadeicie rzeźbieni- rozpadliśmy się.
Choć ze złota kuci- czas nas zabrał.
Choć z piór Quetzala- ślad po nas zaginął.
Nie zawsze byliśmy na tej ziemi.
Teraz na zawsze tu przybyliśmy.”

Kilka dni później w szkole dochodzi do brutalnego morderstwa, dokonanego na uczniu należącym do klasy Galińskiego. Niedługo potem w liceum ma miejsce kolejne zabójstwo, równie bestialskie co poprzednie. Z czasem brutalne mordy obejmują cały Poznań. Ludziom wyrywa się serca, a ich ciała są obdzierane ze skóry. Oprócz tego w mieście dochodzi do ogromnych, owianych tajemnicą katastrof… zderzenia pociągów, autobusów czy wybuch samolotu. Bezradność i olbrzymie zaskoczenie ludzi potęguje jeszcze bardziej niespodziewane pojawienie się dwóch azteckich piramid w mieście. Dawid Galiński stara się to wszystko wyjaśnić, ale sam dziwnie się czuje. Słyszy tajemnicze głosy, które nie dają mu spokoju. Wydaje mu się, że „coś” pragnie nim sterować… Nie wie co robić. Chce za wszelką cenę poznać prawdę i uratować swoich bliskich. Czy mu się to uda? Co z tego wyniknie? Jak potoczy się jego dalsze życie i losy całego świata?
         „Szósta era” to niezwykły horror. Szczerze mówiąc już dawno tak dobrego nie czytałem. Powieść ta jest pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Autor zadbał o to, aby czytelnik ani przez chwilę się nie nudził. Fabuła tej książki jest bardzo interesująca. Czy ktokolwiek z was czytał już jakieś dzieło, w którym pradawne ludy i bogowie Mezoameryki wpływają na życie zwykłych ludzi mieszkających w Poznaniu?  W jednej chwili zmieniają ich spokojne, zrównoważone życie w koszmar, z którego nikt nie potrafi się wyrwać.
         Dużym plusem tej książki są bohaterowie. Są to w większości osoby szczere do bólu, które nie stronią od wulgaryzmów- postępują po prostu jak przeciętni Polacy. Dawid Galiński- niczym nie wyróżniający się nauczyciel biologii w liceum. Czasami trochę roztrzepany. Kocha Kasię- swoją dziewczynę, która uczy języka polskiego w tej samej szkole. Nie cierpi natomiast  swojego przełożonego- dyrektora Andrzeja Moskala przezywanego ze względu na swój wygląd „Dzikiem”.
Jak na dobry horror przystało w „Szóstej erze” nie brak wątków erotycznych. Nadają one utworowi pikanterii i stwarzają niepowtarzalny klimat, dzięki któremu możemy bardziej zrozumieć psychikę bohaterów.
Robert Cichowlas posługuje się prostym w odbiorze językiem, który czyta się z niezwykłą lekkością. Książkę wręcz pochłania się, z niecierpliwością czekając co wydarzy się na kolejnej stronie.
Myślę, że „Szósta era” to jeden z lepszych horrorów jakie udało mi się w życiu przeczytać. Gdy pierwszy raz wziąłem go do ręki czułem, że będzie to bardzo dobra powieść. Już sama okładka jest piękna i zachęcająca swoją tajemniczością. Chciałbym polecić tę książkę wszystkim fanom takiej właśnie literatury, na pewno się nie zawiodą. Z niecierpliwością czekam na kolejne dzieła Roberta Cichowlasa.

Książkę otrzymałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa Replika


11 komentarzy:

 1. Nie jestem przekonana do polskich autorów, ale Twoja recenzja mnie zachęciła, więc może sięgnę właśnie po ten horror. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Recenzja super, zaintrygowałeś mnie ta książka, tylko ja się trochę boje horrorów ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Radko kiedy sięgam po horrory, ale na ten może się skusze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej nie , bo to horror :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Horor i to w dodatku rozgrywający się w Poznaniu?
  Zapowiada się interesująco, chociaż to wyrywanie serc i obdzieranie ze skóry brzmi strasznie, brr...
  A tak na marginesie, ładnie tu u Ciebie na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje mi się, że uderzyłaby z wielkim hukiem w mój gust:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Byłam sceptycznie do tej lektury nastawiona, ale jak widzę po recenzji niesłusznie. Jak będzie okazja, z chęcią przeczytam:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam już kilka pozytywnych opinii. To co tutaj napisałeś zachęciło mnie jeszcze bardziej... zwłaszcza, że lubię wyszukiwać dobre pozycję polskich autorów.

  OdpowiedzUsuń
 9. Horror to chyba jednak nie dla mnie^^

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna recenzja, książkę chętnie przeczytam :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Niezbyt lubię horrory, ale twoja recenzja przekonała mnie do tej książki, gratuluję :) Już wiem, czego zażyczyć sobie na imieniny ^^

  OdpowiedzUsuń

Jeśli już tu jesteś, to zostaw po sobie ślad :)